Yolların ve otoyolların yapımında hangi özel ekipman kullanılıyor – makaleler Yard Imperial

Yol yapımının hızı ve kalitesi, kullanılan malzemelere ve özel ekipmanlara bağlıdır. Modern üreticiler, kullanımı işçilik maliyetlerini önemli ölçüde azaltan bu tür özel makinelerin birçok türünü üretir.

En popüler yol ekipmanı türleri şunları içerir:

  • sınıf öğrencileri,
  • fırça kesiciler,
  • silindirler,
  • kesiciler,
  • kaldırım taşları,
  • geleneksel ve mini ekskavatörler,
  • titreşimli plakalar, vb.

Tüm özel ekipman, amaçlanan iş türüne göre sınıflandırılır. Yol yapımı, sırayla çeşitli özel ekipmanların kullanıldığı çok aşamalı bir süreçtir.

Hazırlık çalışmaları için özel ekipman

Çeşitli tiplerdeki greyderler, fırça kesiciler ve ekskavatörler, yüzeyi düzleştirmeye yardımcı olur, gelecekteki pürüzsüz bir yol için koşullar yaratır. Bu tekniğin yardımıyla doğal manzarayı düzleştirmek, çeşitli düzensizlikleri düzeltmek kolaydır.

Kökleyiciler ve sökücüler de özel ekipman talep etmektedir. Amaç adından belli. Bu tür makineler, gelecekte yol üzerindeki yıkıcı etkilerini önlemek için toprağı kütüklerden arındırmak gerektiğinde kullanılır.

Riperler bağımsız bir ekipman türüdür ve ayrıca buldozer bazında gerçekleştirilir. Günümüzde birçok üretici, talebi artıran farklı ataşmanlara sahip üniversal makineler üretmeye çalışıyor.

hafriyat makineleri

Bu tür talep edilen özel ekipmanlar arasında buldozerler ve ekskavatörler yer almaktadır. Tabanı düzleştirmeye, fazla toprağı çıkarmaya yardımcı olurlar. Bu tür makinelerin performansı ve gücü, farklı topografya ve toprak özelliklerine sahip farklı topraklar üzerinde yol inşa etmeye ihtiyaç duyulduğundan farklılık gösterir.

Hafriyat özel ekipmanı, dayanıklılık, aşınma direnci, dayanıklılık ile karakterizedir. Tekerlekler ve tırtıllar üzerinde gerçekleşir, bu nedenle her bir durum için en uygun seçeneği seçmek kolaydır.

Bir başka hafriyat ekipmanı türü de sıyırıcılardır – toprağı katmanlar halinde kesmek için tasarlanmış makineler.

Bu tür ağır makinelerin yüksek hızlarda hareket edemeyecekleri ve yavaş oldukları anlaşılmalıdır. Bu nedenle, uzak tesislere teslimatları için, büyük boyutlu kargoları taşıyabilecek ek araçlar kullanılır; yol yapımında kullanılan makine türlerine de atfedilebilir.

İstifleme ve servis makineleri

Yastığı hazırladıktan sonra, tabanın stabilitesini sağlamak için sıkıştırılmalıdır. Bunun için vibrotrombingden beton bir ped oluşturmaya kadar çeşitli teknolojiler kullanılabilir. Bu nedenle beton mikserleri, yol yapımında talep edilen ekipmanlara atfedilebilir.

Taban hazır olduğunda, finişerler ve silindirler kurtarmaya gelir. Onların yardımıyla, zaten araç sahipleri tarafından değerlendirilmekte olan bir son kat kaplama oluşturulur. Bu aşamada, yolun dayanıklılığı tamamen bileşimine bağlı olduğundan, asfaltın yüksek kalitede olması önemlidir.

Yolun üst tabakasının değiştirilmesi gerektiğinde, özel kesiciler kurtarmaya gelir. Kullanılamaz hale gelen üst tabakanın kaldırılmasına yardımcı olur, böylece tabanı düzleştirir, yeni asfalt döşemek için gerekli koşulları yaratır.

Bugün, istisnasız herhangi bir iş için, sorunun çözümünü büyük ölçüde basitleştirecek, kısmi veya uzun hizmet ömrünü garanti eden gelecekteki karayolunun mümkün olan en yüksek kalitesini sağlamaya yardımcı olacak özel bir makine seçmek kolaydır. komple onarımlar.