Laminat kayan yol döşeme

Laminat kayan yol döşeme

Laminat kayan yol döşeme

Döşeme Laminat “yüzen” bir yoldur (zeminin tabanına yapıştırma veya yapıştırma yapmadan sadece panellerin uçlarını bağlayın). Oluk ve çiviyi bağlamak için, özel PVA bazlı yapıştırıcılar kullanılır veya tutkalsız bir panel birleştirme yöntemi kullanılır. Lamine paneller arasındaki bağlantıların daha az görünür hale gelmesi için panellerin gün ışığı yönünde yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Duvarın yanına laminat yerleştirirken boşluk bırakılmalıdır. Geniş alanlar için (10–12 m’den daha uzun), genleşme derzleri için cihaz gereklidir. Genleşme derzleri, kaplamanın renginde özel genleşme profilleri ile kolayca kapatılabilir. Bu önlemlere duyulan ihtiyaç, odanın sıcaklık ve nem koşullarını değiştirirken, ahşap (sunta veya sunta) boyutundaki doğal değişiklik tarafından belirlenir.

Laminat döşeme özellikleri


Laminat için profesyonel altlıklar
Genel olarak, döşeme tahtası zeminine benzer bir cihaza benzer “yüzen” tutkal yolu döşeme. Ancak laminatla çalışırken bazı özellikler var. Lamine kaplama panellerinin temeli olarak, yüksek yoğunluklu lif levha (HDF) esas olarak kullanılır . Böyle bir tabana sahip bir panel, yükleri iyi kabul eder ve neme karşı dayanıklıdır (özel emprenye ile). Panellerin birbirleriyle sıkıca sabitlenmesi oldukça zordur, bu nedenle kurulum sırasında çok sayıda panel sırasını sabitleyerek kurulumu kolaylaştıran özel bağlar kullanılır.

 

Bağlantı dikişlerine özel dikkat gösterilmelidir. “Yüzen” zeminin hareketliliği, kaplamanın sızdırmazlığının ihlaline yol açabilir, lamine paneller birbirinden ayrılabilir ve bükülebilir. Bu problemleri ortadan kaldırmak ve laminat döşeme işlemini basitleştirmek için, tutkalsız lamine paneller sistemi geliştirilmiştir . Panelin “gövdesi” nde iki tür “kilit” – metal ve oyuk vardır. İkinci tip bağlantı şu anda yaygın olarak kullanılmaktadır ve tüm iyi bilinen laminat üreticileri tarafından önerilmektedir.

“Prefabrike” kaplamaların lamine panellerinin temeli sadece yüksek yoğunluklu lif levhadan (HDF) yapılır ve panellerin kenarları çoğunlukla su yalıtımına maruz kalır.

Şu anda, döşeme laminat (yanı sıra parke tahtası) yapıştırıcı içermeyen bir yöntem yavaş yavaş “yapıştırıcı” yerini alır, çünkü Yeni üretim teknolojilerinin tanıtımı sayesinde, bu tür panellerin maliyeti pratikte “yapıştırıcı” yöntemiyle monte edilen lamine kaplamalara eşit oldu. Bağlantı panellerinin birbirine ya da yatay olarak açılmasına izin veren sistemler geliştirilmiştir. Bu, virajın zor veya imkansız olduğu durumlarda gereklidir (örneğin, kapı çerçeveleri veya radyatörler altında) Montaj işlemi doğru ve hızlıdır: laminat şeritler kolaylıkla birbirine uyar. Kurulumun kolaylığı ve basitliği birçok faktöre bağlıdır: her şeyden önce, alt döşemenizin ne kadar pürüzsüz olacağı üzerine. Yüzeyi düzleştirme konusundaki hazırlık çalışmalarında zaman ve çaba harcamanız, onları çok yorucu ve aceleyle kurtarırsınız. Döşenmiş laminatın sarkma, yuvarlanma, gıcırdama, dikişlerde dağılma vb. İle karşılaşabilirsiniz. Lamine kaplamaların serilmesi işlemi, her kendine saygılı imalat şirketinin her zaman kendi mallarına eşlik ettiği talimatlar önerilerinde ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Temel prensip, zemin döşemesinin “çukurun içine doğru” tutturulduğunu ve tabana sabitlenmediğini varsayan “yüzer” döşeme laminat teknolojisinin gözlenmesidir. Ayrıca, mevsimsel genişleme ve zemin daralma nedeniyle, bu duvarlar, boru ve sabit nesneler, kapı, kemerler, bina içinde oda köşeleri 8 x 12 m ‘den daha büyük olan girintiyi (5-7 mm) dikkat edilmesi gereklidir. Bu durumda, zemin Çarpışma riski olmadan “nefes alır”. Ayrıca, tüm odalarda tek bir kanvas döşemek istiyorsanız, geçiş eşikleri gereklidir (bir noktada en ufak bir nokta zeminin şişmesine neden olabilir).

Bir başka önemli nokta: laminat hem pencereden hem de kapıya kadar uzanabilir.

Tutkalsız (veya “kale”) laminatlar, profesyonel araçlara ve becerilere ihtiyaç duymadıklarından, yapıştırıcılardan daha kolay monte edilir. Çıtalar sadece başak ve oluğun özel kesimi nedeniyle birbirine yapışır. Temel – sunta levhaları. Yüksek mukavemet ve esnekliğe sahiptirler. Bu nedenle, yerin stabilitesinde oluklarda tutkal olmaması etkilenmez. (Yonga levhada olduğu gibi, bu malzeme yapıştırıcının yapının içine nüfuz etmesini sağlar, bu nedenle, esas olarak yapışkan laminat üretimi için kullanılır).

Tutkalsız zemin kolayca monte edilebilir ve demonte edilebilir, başka bir odaya taşınabilir ve döşenebilir.Ancak, bunun ancak 3 aydan fazla ve kuru bir odada yatarsa ​​yapılabileceğine dikkat edilmelidir. Hatırlamak için başka ne gerekir – özellikle zeminin düşük nem direnci. Yapıştırma tertibatı seçeneği, bir şekilde, nemin dikişlere nüfuz etmesini önler. Tutkal içermeyen laminatın sadece kuru odalarda (ülke odalarında – sadece yıl boyunca sabit oda sıcaklığının muhafaza edildiği yerlerde) döşenmesi mantıklıdır .

Glueless laminat ortalama olarak tutkaldan biraz daha pahalıdır. Fark , tutkal için maliyet olmaması, profesyonel işçilerin çalışması için ödeme yapılması, zeminin döşenmesinde zamanın az olması (mobilya hemen alınabilir ve yapıştırıcı kurumaya kadar 2 gün beklemez) ile sonuçlanır.

Uygun bakım ve uzun bir garanti ileLaminat zemin uzun yıllar size hizmet edecektir . Günlük bakım için, suya eklenen temizleyici veya koruyucu özel bir madde ile nemli bir bez veya elektrikli süpürge kullanmanız önerilir . Lekeler ortaya çıkarsa, özel bir temizleyici ile çıkarılabilir Çizikler macun veya onarım kalemi ile yamalı olabilir. Yapışkan zeminleri temizlemek için “beyaz eklemlerin” etkisine neden olabileceği için sabun çözeltileri kullanmayın . Sandalyeler ve sandalyelerin yanı sıra kapı paspaslarında lastik jantların kullanılması tavsiye edilir .

2 cevaplar

  Trackbacks & Pingbacks

  1. […] it remаins the most аttrаctive hаrdwood for owners of аpаrtments, houses, offices. However hаrdwood is а very expensive flooring.аnd besides, its instаllаtion requires quite а lot of effort (if we аre tаlking аbout […]

  2. […] type floorDesigned for rooms with high humidity. The mаteriаl is not аfrаid of wаter аnd pollution. It […]

  Cevapla

  Want to join the discussion?
  Feel free to contribute!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir