Ofis Dekorasyon

Rahat ve huzurlu çalışmak için şüphesiz çalıştığımız yerin bizi yansıtması çok önemlidir. Ofis sahibi olmayabilirsiniz ancak yinede çalıştığınız ortamda masanızı, ofis eşyalarınızı size ayrılmış kısımdaki parçaları bile kendinize göre dekore ederek çalışma performansınıza çok büyük katkı sağlayabilirsiniz.

Ofis Dekorasyon Fikirleri

Ofis Dekorasyon Fikirleri

Ofis dekorasyonu ve ofis mobilyalarında dikkat edilecek iki unsur önemlidir; birincisi rahatlık, ikincisi ise renk seçimidir.

Sonuçta günün büyük bölümünü ofiste geçiriyorsanız oturduğunuz sandalyeden çalıştığınız masaya kadar kullandığınız tüm mobilyaların sizi rahat ettirmesi önemlidir. Renklerde ofise girer girmez içinize huzur veren ve genellikle açık renkler olmalıdır.

Ofisinizde modern çizgileri tercih etmelisiniz

Ofisinizde modern çizgileri tercih ediyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta abartılı tasarımlarından kaçınmak olmalıdır. Abartılı tasarımlar kişiliğiniz hakkında ipuçları vermenize, yanlış seçimler ile yanlış anlaşılmanıza ya da gözünüzün bilgisayar ekranından kaymasına sebep olur. Ofisinize yapılan toplantılarda gündemden çok tasarımlarınız dikkati toplayabilir.

Bir ofis dekorasyonu için beklide en önemli konu oturacağınız masanın konumudur. Ofis dekore edilmeye başladığında ilk önce masanızın yeri ayarlanmalıdır. Masanızın mümkünde ışık alması en idealdir. Aksi takdirde kaleminizin gölgesi yazı yazdığınızda kağıda düşerek sizi rahatsız edebilir.

Ofisinize yerleştireceğiniz kanepeler çok rahat olmalıdır.

Gelen konukların fazla rahatlayarak, içlerinde koltuktan kalkmama arzusu uyanmasında, dolayısıyla görüşmelerinizin gereğinden fazla uzun sürmesine, konunun odak noktasının saparak verimsiz görüşmeler yapmanıza sebep olabileceği gibi sizin motivasyonunuzu da bozabilir. Ofiste kimse yokken de kanepenize gözünüz takılarak, sürekli rahatlama ve tatil yapma isteğinizin oluşmasına yol açabilir.

Özellikle brookerlar ya da ani iniş çıkışları sık tekrarlanan, yüksek stres gerektiren mesleklere sahip olanlar ofislerinde herhangi bir kazaya yol açmamak için cam masa vb cam eşyalar kullanmamalılar. Bu kişilerin ofislerinde ortada mümkün olduğunca az eşya aksesuar olmalıdır.

Ofisinizde çok fazla eşya olmamalı, kalabalık görüntü dikkatinizin sürekli olarak dağılmasına yol açar, sizin sürekli taze ve canlı kalmanıza engel olur.

Ofisinizde çok ayna olmamalı

Karşılıklı aynalar ofisi büyük gösterir ancak eşyaları da yansıtacağından kalabalık bir görüntü yaratır ve ruhunuzu sıkar.

Odanıza yerleştirdiğiniz tabloların yeri be desenleri doğru seçilmelidir. Odanıza görsel kalite katacağına inandığınız tablolar sizin görüş açınız dışında olmalıdır. Masanızın arkasında yer alan bir tablo ile istediğinizi yakalarken, karşınızda asılı bir tablo hayallere dalmanıza sebep olur.

Ofisinizde dikkat dağıtıcı ve saldırgan bir tutum yaratabilen kırmızı renk ile uykunuzu getirebilecek turuncu renkler kullanmamalısınız.

Ofislerde özellikle sakin renkler kullanılmalıdır.

Ofislerde özellikle sakin renkler, pastel ve soğuk renkler; açık gri, açık sarı vb renkler kullanılmalıdır. Ofisinizde sarı objeler bilinç açar, muhasebe, bankacılık ya da ekonomi ile uğraşan kişilerin okudukları dosyaların ya da ekranlarının köşesinde sarı bir obje bulundurmaları sayıları daha rahat akıllarında tutmalarını sağlar.

Ofislerin aydınlatmaları çok mühimdir.

Zaten tüm gün ekrana bakmaktan, dosya incelemekten yorulan gözlerinizi bir de aydınlatma yıpratmamalıdır. Aydınlatma mutlaka gözü yormayacak gün ışığı ampulleri kullanılmalıdır.

Aydınlatmada dikkat edilecek başka bir nokta da ışığın bilgisayar ekran ışığının önüne geçmemesi ve gözün yorulmamasının sağlanmasıdır.
Olması gereken daha loş bir aydınlatma da aynı etkilere sebep olur. Özellikle öğleden sonra uykunuzun gelmesine sebep olur.

Aydınlatma ve masanız kadar bütün gün vaktinizi geçirdiğiniz oturduğunuz koltuğunuz da önemlidir. Koltuğunuz sizi rahat ettirmeli ancak rehavete kapılmamanız için çok da rahat olmamalıdır. Ancak sağlığınız için belinizi çok iyi kavramalı ve uygun yükseklikte olmalıdır. Oturduğunuzda dirsekleriniz masa hizasına denk gelmelidir.

Ofislerde işinizden bunaldığınızda rahatlamak için bilardo masası ya da dart bulundurabilirsiniz. Bu oyunları oynamak agresif duygularınızı atmanıza yardımcı olur.

Son olarak ofisinizde kalabalık yaratarak sizi strese sokabilecek yoğun objeleri kullanımından vazgeçmelisiniz. Ofislerinizin zemininde kullanacağınız zemin  malzemeleri hakkında Yer Döşemeleri ve Zemin Kaplamaları Hakkında Faydalı Bilgiler yazımıza göz atınız.

Ofis Dekorasyon Örnekleri, Ofis Dekorasyonu Resimleri: