Lamine parke nedir

Lamine parke nedir

Bugün lamine parkenin ne olduğuna bakıyoruz. İlk kez, yirminci yüzyılın 80’lerinde lamine parke icat edildi. Bu alandaki öncü İsveç. Şimdi dünya pazarının% 10’u bu döşemeye ait.

Lamine parke, halıların nişlerini, seramiklerden fayansları, doğal ahşaptan yapılmış vinilleri itti ve bugün oldukça popüler bir üründür.

Lamine parke ahşap lif, melamin ve fenolik reçinelerin karıştırıldığı yapay bir malzemedir.

Hasara ve dış etkenlere karşı daha fazla dayanıklılığa karşı koruma sağlamak amacıyla, üstüne yüksek kaliteli kağıt uygulanır. Üretim sürecinde, ahşap lifleri önce reçine ile emprenye edilir, daha sonra yüksek basınç ve sıcaklıkta bir tabaka oluşturulur. Laminat birçok farklı katkı maddesi içerir, fiyat aralığı oldukça büyüktür, ancak her durumda bu materyal daha erişilebilirdir.

Genellikle lamine parke ünlü markaları 4 katmandan oluşuyor, bunları daha detaylı olarak görüyoruz.

 

Lamine parke döşeme

Lamine parkelerin döşenmesi, çocuk tasarımcısının oyununa çok benzeyen oldukça basit bir süreçtir. Paneller tek bir ağa katlamak için çok kolay ve hızlıdır. Burada ana şey, parkenin döşeneceği temelin düzgün bir şekilde hazırlanmasıdır. Sonuçta, paneller düz olmayan bir yüzeye uzanıyorsa, bu tuvalin bükülmesine yol açacaktır, gıcırdama, boşluklar çabucak görünecektir, vb. Daha pürüzsüz ve daha ideal olan temel olacak, süreç ne kadar kolay olacaktır.

İyi niyetli bir üretici mutlaka ürüne kullanımı ve kurulumu için ayrıntılı talimatlar eklemelidir. Ayrıca, zemini kendiniz döşerken de çok yardımcı olacak.

Döşeme yaparken temel kural, zemin kaplaması tabana bağlı olmadığında, “yüzen” teknolojiye bağlı kalmaktır, ancak paneller, başak soket kuralına göre birbirine bağlanmıştır. Zemin, duvarlara (borular, kapılar, vb.) Sıkıca sabitlenmez, girinti 5-7 mm olmalıdır, aksi halde çalışma sırasında bozulma oluşabilir.

Lamine parke Nasıl Döşenir?

Lamine parke sınıfları

Lamine parke sınıfı, operasyonel yüke ve içinde bulunduğu odanın geçirgenliğine bağlıdır.

Altı farklı panel sınıfı vardır ve bunlar 21, 22, 23, 31, 32, 33 sayılarında farklılık gösterir. İlk sayı kullanım kapsamını gösterir: 3 ticari alan, 2 evdir. İkinci basamak, artan düzende 1’den 3’e kadar olan yükün derecesidir, yani, rakam ne kadar büyük olursa, ürün o kadar kararlı olur.

parkeci

parkeci

  1. Koruyucu üst tabaka rosin, parafin ve antiseptiklerden oluşur. Yapay reçineler sertlik için alüminyum veya korindon ile karıştırılır. Son ürünün maliyetini büyük ölçüde artıran, fakat aynı zamanda güvenilirlik sağlayan bu parçacıkların kullanılabilirliğidir.
  2. Yüksek çözünürlüklü yüksek kaliteli fotoğraf kağıdı dekoratif katmanın temeli. Bu katman fantezi tasarımcıların yardımıyla güzellik, zarafet, stil verir. Doğal malzemelerin taklit edilmesi şu anda moda.
  3. Üçüncü katman ana olanıdır. Odun parçacıklarından oluşur ve yüksek basınç altında% 80 oranında sıkıştırılır. Bu yoğun yapının, zeminlerin topukların etkisine dayanması, eziklerin görünümünü engellemesi sayesinde.
  4. Alt tabaka, malzemenin sertliğini sağlayan bir stabilizatör, nem geçirmez alt tabakadır. Bu katman sesleri ve sesleri yalıtır.

Bazı parke markalarında dördüncü tabaka sağlanmamaktadır.

  • 21-23. Sınıf daireler için kapsama dahildir. 23 sınıfının en istikrarlı ve neme dayanıklı parkesi, çoğu insanın geçtiği ve yüksek neme sahip olduğu için, koridor ve mutfak için tasarlanmıştır.
  • Derslikler 21 ve 22, yatak odaları, kreş veya oturma odası ve sınıflar için tasarlanmıştır. Yani, küçük bir haç olduğu alanlarda.
  • Ofislerde yer döşemesi için 31 ila 33 arası sınıflar kullanılır. 31. küçük ofis alanı için uygundur, konferans salonları, 2-3 yıl hizmet vermektedir.
  • Sınıf 32 ve 33 orta ve yüksek yükleri ifade eder. Sınıflar, butikler, resepsiyon odaları, mağazalar ve restoranlar, güzellik salonları ve benzeri binalar 32-33 parke sınıfları için uygundur.

Laminat ve döşeme tahtası ana özelliklerinin karşılaştırmalı tablosu

parametrelerLaminat parkeparke tahtası
Aşınma direnci+
İklim değişiklikleri+
görünüm+
bakım
dayanıklılık+