Zımpara parke

Gemlik Parke Döşeme

Gemlik Parke Döşeme

Zımpara parke

Zımpara parke

Taşlama parke zemin döşemenin son aşamalarından biridir. Taşlamanın amacı, tesisatın tüm kusurlarını ortadan kaldırmaktır, çünkü sonuç olarak zemin yüzeyi kesinlikle düz olmalıdır. 

Çalışmaya başlamadan önce, vidaların panelin ön tarafından vidalandığı yerleri dikkatle inceliyoruz. Düzgün olarak “suya batmayan” kendinden dokunan kafalar, malzemelerin ve aletlerin taşlanması için bir tehdit oluşturur. 

Alanların çoğunda bant ve disk parke taşlama makineleri kullanılır ve ulaşılması zor yerlerde (duvarlar boyunca köşeler ve kenarlar) küçük manuel veya özel açılı taşlama makineleri (açılı taşlama makineleri) kullanılır.

Zımpara zımparalarını zeminin döşenmesi yönünde kullanırken, 60, 80, 100 ve 120’lik grit katsayıları olan bir zımpara bandı kullanılır.Tip zımparalama, bir disk zımparalayıcı (tanecikler 120 veya 150 ile aşındırıcı tekerlekler) ile gerçekleştirilir. Öğütme malzemelerini tutarlı bir şekilde uygulayarak, tane ölçeğinin birden fazla boyutuna basmamalısınız, aksi takdirde zemin yüzeyinin kalitesinde kayıplara yol açacaktır. 

Zeminin montajı için teknik gerekliliklerin mükemmel bir düz yüzeye ulaşması için karşılanması şartıyla, eğer zeminin zemin yüzeyinden toplam yerinden çıkarılması 1 mm’den fazla değilse, taşlama yüksek kalitede kabul edilir.

Öğütme işleminin sonunda, ilk vernik tabakasını (aynı gün) kaplamak için ilerleyin. Kaplama, parke veya döşeme panelinin yüzeyini nem penetrasyonu ve mekanik hasardan korur ve öğütme ile açılan ahşap yapının kaplanması, kaplamanın gözeneklere daha derin nüfuz etmesi nedeniyle daha iyi bir yapışma sağlar. Kaplama sadece vernik değil, aynı zamanda yağlı da olabilir. 

Zemine koruyucu ve dekoratif bir kaplama uygulamadan önce, oda dikkatlice tozdan arındırılır. Vernikler uygulanırken en iyi sonuçlar için, bir disk makinesi ile ara zımparalama tabakalar arasında kullanılır. İşin sonunda, zemin döşemelerine bitmiş bir görünüm veren süpürgelikler yerleştirildi.

Gemlik parke

Laklama, yağ kaplama

Yüzey gereksinimleri

Zımpara parke

Zımpara parke

Yüzeyi tozlamaktan kaçının. Koruyucu bir kaplama uygulamadan önce, zemin yüzeyi bir elektrikli süpürge ile iyice temizlenmelidir. Tüm zımpara izlerini bir bez veya sert bir kağıt mendille silin. Yağ bazlı kaplamalar kullanıldığında, bez veya mendil beyaz ruhla ıslatılmalıdır. Su bazlı bir kaplama kullanılıyorsa, su ile nemlendirilmelidir. Son olarak yüzeyi kuru mendil veya bezle silin. 

Balmumu, stearat, silikon, kir, yağ veya katı yağlar üzerinde uygulamayın. Kaplamadan önce tüm yüzeyler tamamen kuru olmalıdır. 

Kurutma sırasında vernik kaplamasının tekdüze bir parlaklığını sağlamak için, ürün kullanımdan önce ve çalışma sırasında dikkatli ve iyice karıştırılmalıdır.

Kaplama için bir aerosol kutusu kullanıyorsanız, o zaman:

 • Şişeyi bir dakika çalkala.
 • Balonun yüzeyden 25 ila 30 cm arasında yumuşak bir şekilde hareket ettirilmesiyle ince bir kaplama tabakası uygulayın.
 • Düğmeyi ve silindir valfini temizlemek için, silindirden temiz gaz çıkana kadar düğmeyi çeviriniz ve düğmeyi basılı tutunuz.

Koruyucu cila veya yağ parke kaplaması uygulanması

Kaplamalar en iyi yaklaşık 20 ° C’lik bir sıcaklıkta ve yaklaşık% 50’lik bir nemde uygulanır, bununla birlikte, yarı parlak ve mat kaplamalar çok nemli havada çok iyi bir parlaklık oluşturabilir. Kaplama, hava ve yüzey aynı sıcaklığa sahip olduğunda, tüm kaplama tipleri en iyi şekilde uygulanır ve kurutulur. 

Tüm dikişlerin, çatlakların ve yüz kusurlarının uygun şekilde onarıldığından emin olun. 

Yüzeyi doğrudan güneş ışığında veya 10 ° C’nin altındaki sıcaklıklarda uygulamayın. 

Kaplama, aşırı su iticiliği, balmumu, silikon veya stearat içeren macunların yanı sıra zemin ve merdivenlerde dış mekan lekelerine uygulanmamalıdır. 

Fırça kaplama:

 • Ürünü nazikçe ve iyice karıştırın.
 • Yağ bazlı kaplamalar için, kaliteli bir doğal kıl fırçası ve su bazlı kaplamalar için bir naylon fırça kullanın.
 • Kaplama uygulayın, damlamaları önleyin.

Silindir Kaplaması (sadece yağ bazlı kaplamalar için):

 • Ürünü nazikçe ve iyice karıştırın.
 • Kaplamayı bir rulo veya kısa şekerleme aplikatörü ile uygulayın.
 • Kaplamanın aşırı yuvarlanmasından kaçınılmalıdır – sadece düzgün bir tabaka halinde uygulanmalıdır.

Sprey kaplama (bir sprey tabancası kullanarak):

 • En iyi sprey için püskürtme basıncını ayarlayın.
 • Püskürtme kaplaması ince bir eşit tabaka olmalıdır.
 • Düşey yüzeylerde ilk önce damlamaların oluşmasını önlemek için ince bir tabaka ile kaplanmalıdır.

Kaplama kurutma süresi

Bir sonraki tabakayı uygulamadan önce, yüzeyin ince zımpara kağıdı ile kuruduğundan emin olmalısınız:

 • Eğer kaplama yuvarlanır ve kağıda ulaşırsa, o zaman hala yeterince kuru değildir.
 • Kaplamanın dokunması ve biraz tozlanması zor ise, ancak zımpara kağıdı serbestçe hareket ederse, sonraki katman ek işlem uygulanmadan uygulanabilir.
 • Eğer kaplama kolayca cilalı ve çok tozlu ise, tabakaların daha iyi yapışması için zımpara kağıdı ile muamele edilmelidir.

Kaplama, kullanmadan önce 24 saat içerisinde kurumaya bırakılmalıdır. Bu özellikle parke zeminler için geçerlidir.

Yağ bazlı kaplamalar

Elde tutulan ahşabı taklit etmek için yağ bazlı kaplamalar kullanılabilir. Ayrıca eski metal kafes ve taş işçiliğinin görünümünü güncellemek için kullanılan evlerin döşemesini ve kaplamasını da koruyorlar. Direkt güneş ışığında uygulamayın!

 1. Yağı kuru bir ağaç üzerinde fırça, bez veya rulo ile serbestçe uygulayın. Kaplama 15 ila 30 dakika içerisinde emilmelidir.
 2. Bir sonraki tabaka kurumadan önce bir sonraki parke petrol kaplama tabakası uygulanmalıdır. Ağaç kaplama malzemesi ile doymuş olmalıdır.
 3. Aşırı yağı yumuşak bir bezle ahşap tahıl yönünde çıkarın.

emayeler

Parlak boyalı emayeler hem parlak hem de mat mat bir renk verebilir. Çok çeşitli renk tonları elde etmek için, renk paletini daha da genişleterek, farklı renkteki boyaları karıştırmanın yanı sıra evrensel boyalar da ekleyebilirsiniz.

 1. Astar sadece cam elyaf, galvanize metal ve alüminyum boya kullanıldığında kullanılmalıdır.
 2. Bir fırça kullanırken, emaye damlamadan, yüzeye emaye uygulayın. Yuvarlanmak için kısa bir şekerleme emaye rulosu kullanın. Büyük, düz ve düz yüzeyler için kısa bir şekerleme aplikatörü kullanılabilir.
 3. Tüm yüzeyi yoğun olarak kaplamak ve kaplamanın pürüzsüz bir yüzeyini oluşturmak için yeterli miktarda ürünün uygulanması gereklidir.

Soru cevap

Yağ bazlı leke üzerine su bazlı bir kaplama uygulanabilir mi, tam tersi mi?

Bu mümkün. İlk olarak, leke tamamen üreticinin belirttiği süre boyunca veya en az 72 saat içinde tamamen kurumasını beklemek çok önemlidir. İkinci olarak, kaplamayı uygulamadan önce, göze çarpmayan bir yerde kontrol edilmesi önerilir. Bu, ürünlerin uyumlu olmasını ve beklenen sonucun elde edilmesini sağlayacaktır.

En uygun ürün çeşidi nasıl belirlenir: Su bazlı mi yoksa yağ bazlı mı?

Petrol bazlı ürünler daha popülerdir çünkü ağaçlara güzel bir amber rengi verirler. Bununla birlikte, daha yavaş kururlar ve tabakaların uygulanması arasında büyük süreler gerektirirler. Su bazlı kaplamalar daha hızlı kurur, neredeyse hiç kokusu yoktur ve su ile temizlenmesi kolaydır. Sıvı halde bulanık görünmelerine rağmen, kuruma üzerine, zamanla sararmayan şeffaf bir kaplama oluşur.

Uygulanan kaplama katmanlarının her birini zımparalamak gerekli midir?

Zımpara kağıdı iki pozitif sonuç verir: pürüzsüz yüzey ve iyi kavrama. Yağ bazlı bir kaplama kullanıldığında, tabakalar arasında birleştirme daha önemlidir. Kaplama tabakasının bir sonraki tabakayı uygulamadan önce 12 saatten fazla kurması durumunda, kolay manuel zımparalama yapılması tavsiye edilir.
Su bazlı bir kaplama kullanıldığında, daha az bir ölçüde gelişmiş yapışma gereklidir. Bununla birlikte, bu durumda, zımpara işlemi pürüzsüz bir yüzeye ulaşmaya yardımcı olur. Birinci tabakanın uygulanmasından sonra, yükseltilmiş ağaç liflerini çıkarmak için hafif bir işlem yararlıdır. Son tabakanın uygulanmasından önce ince taneli zımpara kağıdı ile aynı ışık işlemi, kaplamanın mükemmel görünümünü ve düzgünlüğünü sağlar. Son kat, bir öncekinden 24 saat veya daha fazla sürerse, zımparalama ile yapışmanın iyileştirilmesi gerekir.

Döşemeyi seyreltmek mümkün mü?

Normal koşullar altında, kaplama ürünlerini seyreltmek gerekli değildir. Bununla birlikte, bitmemiş veya yeni ahşapla çalışırken, ahşaba emilimini arttırmak için kaplamanın ilk katını seyreltebilirsiniz. Şeffaf yağ bazlı kaplamalara% 10’a kadar kaliteli beyaz ruh eklenebilir. Şeffaf su bazlı ürünlere% 10’a kadar su eklenebilir.

Ne tür bir fırça kullanmak en iyisidir?

Yağ bazlı kaplamalar için doğal bir kıl fırçası veya koyun yünü aplikatörü kullanın. Polyester veya sentetik fırçalar ve aplikatörler, su bazlı kaplamalar için en uygun olanlardır. Her durumda, yüksek kaliteli araçlar, fiyatlarını tam olarak doğrulayan en iyi sonuçları verir.

Kaplamada kabarcıklar ve fırça izleri neden bırakılır?

Kaplama işlemi sırasında kabarcıklar ve fırça izleri görülür.
En yaygın neden, kaplama tabakasının yetersiz kalınlığı veya kaplamanın uygulanması sırasında yüzeyin hava ile üflenmesidir. Her iki durumda da, kurutma işlemi çok hızlı gerçekleşir ve fırçanın baloncukları veya izleri düzlemek için zamana sahip değildir. Bir fırça ile çok yoğun bir çalışma da, havanın kaplamada kalmasına ve kabarcıklar oluşturmasına neden olur. Yeterli miktarda kaplama uygulamak ve fırça ile fazla çalışmamaya çalışmak en iyisidir. Fırça kaplamaları, bir önceki kaplama tabakasının, bir diğerini uygulamadan önce tamamen kuruması için zamana sahip olmadığında da meydana gelir. Bu durumda, bir fırça ile çalışırken, direnç hissedilir ve fırça işaretleri düzleştirilmez. Ürün etiketindeki kuruma süresini takip edin. Soğuk veya nemli koşullarda çalışırken, kurumaya ek süre verilmelidir. Bir sonraki tabakanın uygulanmasına yönelik kaplamanın hazırlığı, göze çarpan bir yerde zımpara kağıdı kullanılarak kontrol edilebilir. Kaplama kağıt ve tozla iyi işlenmişse, sonraki katmanı uygulayabilirsiniz. Uzar ve yuvarlanırsa, tekrar beklemeniz gerekir.

Kurutulduğunda döşemenin bulanıklaşmasına neden olan nedir?

İlk olarak, düşük sıcaklıklarda uygulanırsa kaplama bulanıklaşır. Kaplama tabakasının altında nem veya çözücünün birikmesinden dolayı da oluşabilir. Bunu önlemek için, işlenmiş yüzeyin temizliğini ve kurumasını sağlamak gereklidir. Ahşap boya kullanıldığında, üst kaplamanın uygulanmasından önce üreticinin belirtilen zaman aralığına uyulması gerekir. Her durumda, bulanıklığın kendi kendine kaybolabileceği birkaç gün beklemeniz gerekir. Bu gerçekleşmezse, hava koşullarının iyileştirilmesini beklemek için kaplama çıkarılmalı ve tekrar uygulanmalıdır. Son olarak, yarı parlak veya mat kaplamalar kullanıldığında, ürünün kullanım öncesi ve kullanım sırasında yeterince karıştırılmasından dolayı bulutluluk meydana gelebilir. Bunun nedeni, parlak bir yüzey oluşturmak için bir matlaştırma katkı maddesinin kullanılmasıdır.

Uygulamadan sonra zemin kaplamasının bakımı nedir?

Zemin için herhangi bir temizlik ürünü kullanmadan önce, kuruduktan ve genellikle bir hafta gerektiren “donmaya” kadar beklemeniz gerekir. Zeminleri su ve yumuşak sabun veya sirke ile nemlendirilmiş bir bezle temizlemek en iyisidir. Parke zemininde amonyum bazlı temizleyicilerin ve su birikiminin uzun süre kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Zemin tamir araçları

“Zemin Döşeme Ekipmanı” bölümünde gösterilen genel araçlara ek olarak, sağlam ve asma ahşap zeminlerin onarımı için gerekli bazı özel aletler bulunmaktadır. 

Zemin tamir araçları

Zemin tamir araçları

 1. Döşemeler için testere. Döşeme tahtalarının enine kesilmesi ve dil ve oluk kapaklarındaki boşlukların uzunlamasına kesilmesi için özel olarak tasarlanmış testere.
 2. Zemin rendesi. Daha sıva olan bu rende, zemini geniş bir alana yaymak için döşemeyi yaymak için idealdir. Sivri ucu, köşe kullanımını kolaylaştırır.
 3. Oluklu şamandıra. Özellikle yapıştırıcıların çıkıntılara (oluklar) girmesi ve ayrıca seramik karolar gibi kaplamaların çıkarılması için zemin üzerine yapıştırıcıyı yaymak için kullanılır.
 4. Çelik şamandıra. Alçı rende olarak da bilinir. Çimento tabakasının ve bileşimin, katı bir zemini kaplamak ve sıva duvarlarına verilen zararı gidermek üzere hizalanması için kullanılır.
 5. Çekiçler. Tırnakları çekiçlemek için çapraz bağlantı ile küçük bir çekiç kullanın.
 6. Çivi çektirmesi – Yer raptiyelerinde sürüş ve tırnakları, iğneleri ve iğneleri çıkarmak için.
 7. Aşındırıcı çubuk Düz zeminleri öğütme için bileşimi uyguladıktan sonra öğütmek için kullanılır.
 8. Manuel havşa. Bu aletin yardımıyla, havşa başlı vidanın başının gömülü olduğu bir girinti yapılır.
 9. Yer pimleri. Bunlar, döşeme tahtalarını dövdükleri yardımı ile her zamanki “kırılmış” tırnaklar. Düzeltmek için ağaçtan geçerler.
 10. Dedektör cıvataları ve trim. Bindirme kirişlerinin yerini kaydeder.
 11. Boru ve kablo dedektörü Asma bir ahşap zemin altındaki iletişimin yerini belirlemek gerekir.
 12. Çiviler. Geleneksel çiviler, geçici döşeme tahtalarını veya duvar panellerini (kaplama levhaları) sabitlemek için kullanılabilir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir