Yazılar

ofis lamine

Laminat nedir?

Laminat ve parke farklı zemin kaplamalarıdır.

“Laminat” terimi kısa ve kullanışlı, fakat biraz yanlıştır. Plastik filmin yüzeyine kâğıt veya kartondan sunta ve hatta çelik levhalara çeşitli malzemeler lamine edilebilir. Başka bir ifade “lamine parke” daha da talihsiz: Laminat parke değildir ve ikincisi, gerçek parke lamine değildir – sadece vernik ile kaplıdır. En doğru olanı, “lamine parke” dir ve darlık için bu parke laminatı olarak adlandıracağız.

İlk lamine parke, geçen yüzyılın ortalarında, İsveç’te yapıldı. Bugün, bu en genç döşeme çok popüler hale geldi ve döşeme pazarının çoğunu kaplıyor.

Her şeyden önceLaminat ve parke inşaat ve malzeme özelliklerinde farklılık gösterir . Görünüşte, laminat, kenarları boyunca birbirleriyle birleşmek için sivri uçlu ve oluklarla donatılan, 100-140 cm uzunluğunda ve yaklaşık 20 cm genişliğinde, ince bir 7-11 mm tabakadır. Ön taraf, düzinelerce türde ağaç türünün (fayans, taş veya süslü renkler) renk ve dokusuna sahip olabilir, bu da laminatın parke ile benzerliğini sonlandırır.

Laminat kurulu bir çeşit puf böreği. Üst, koruyucu tabaka melamin veya akrilik reçine – “laminasyon” özel yüksek mukavemetli bir filmdir, bu da tüm ürüne isim vermiştir.. Bu kaplama tek katmanlı ve çok katmanlı – kompozittir. Üst katman, dış etkilere karşı korumanın en önemli işlevini taşımaktadır: aşınma, nem ve kirlilik, kimya ve güneş ışığına karşı. Tüm ürünün kalitesi ve maliyetini büyük ölçüde belirleyen bu en üst tabakadır. Bir sonraki katman – dekoratif – ahşap veya doku ve elmas, kum, beyaz taş, grafit, paslı demir, bir satranç kafesi ve başka bir şey gibi diğer malzemelerin renklerini taklit eden özel olarak işlenmiş ve emprenye edilmiş kağıt veya mobilya folyolarıdır.

Laminatın temeli – yonga levha veya sunta ana taşıyıcı tabaka (veya İngilizce versiyonunda HDF).Bu, Latin harfli HDF (Yüksek Yoğunluklu Fibrokarton, İngilizce’den “yüksek yoğunluklu levha” anlamına gelen Yüksek Yoğunluklu Fibrokarton) ile gösterildiği gibi yaygın bir lif levha (Fibrokarton), sadece çok yüksek bir yoğunluk derecesidir. Plakanın ana özellikleri, mukavemet, rijitlik, geometrik parametrelerin değişmezliği ve neme dayanma kabiliyetidir. HDF’nin en yakın akrabası, MDF materyalidir, mobilya ve duvar panellerinin üretiminde çok popüler olan MDF malzemesi, aynı MDF’dir, sadece ortalama yoğunluktadır. MDF, laminat üretiminde kullanılmaz. Yeterince güçlü değil.

Alt tabaka, lif levhası veya sunta tabakasının nemden korunması ve lamine edilmiş levhanın bütününün stabilize edilmesi amacı ile , rafine edilmemiş veya reçine emprenye edilmiş kağıttır .

Laminatın birçok avantajı vardır.Laminat parke, ahşap parkenin aksine, ovma, zımparalama ve cilalama gerektirmez. Laminat güneşte solmaz ve herhangi bir leke asetonla kolayca çıkarılır. 

1999 yılında, 19 ülke üreticisi içeren Avrupa Lamine Zemin Üreticileri Birliği (EPLF) tarafından onaylanmış, lamine zeminler için Avrupa standartları (kalite değerlendirmesi) getirilmiştir. Her bir zemin tipi, aşınma, darbe dayanımı, ses yalıtımı, çizilmelere karşı direnç, ışık vb. Gibi 18 farklı test için test edilir. Zeminleri test etmek – oldukça ince bir nokta. Bununla birlikte, çoğu tüketici laminatın dayanıklılığını nasıl değerlendireceğini bilmemektedir.

Örneğin, “Taber-testi”Aşındırıcı çarkın laminatın üst koruyucu tabakasının aşınmasına kadar olan devir sayısını belirler. Laminatın ön yüzeyine preslenmiş aşındırıcı alet – kesin tanımlanmış parametrelerle taşlama çarkıdır. (Aynı zamanda, laminatın dayanıklılığını belirlemek için tek bir evrensel araç yoktur. Bu nedenle, her üretici, sahip olduğu ekipmanı kullanır. Ve diğer üreticinin aynı Taber testine sahip olduğu bir gerçek değildir). Bu çemberin devir sayısı, laminatın üst koruyucu tabakasının aşınmasından önce (genellikle 6000 ila 20000) ve esas olarak ana karakteristik olarak belirtilir.

Avrupa standartları , laminatların sınıflara ayrılmasıyla sınıflandırmayı onayladı, aşınma direncine bağlı olarak. Test sonuçlarına göre, kat sınıfı atandı:

  • 21 – ev alanları (yatak odası)
  • 22 – ortalama yürüme yoğunluğuna sahip ev tesisleri (çocuklar için)
  • 23 – artan yoğunluğa sahip ev tesisleri (mutfak, salon)
  • 31 – düşük yoğunluklu ticari binalar (toplantı odası)
  • 32 – ortalama yürüme yoğunluğuna sahip ticari binalar (ofis)
  • 33 – artan yürüme yoğunluğuna sahip ticari binalar (mağaza)

Ancak, zeminin gerçek kalitesini değerlendirmek için, üreticiler tarafından sunulan garanti süresine dikkat edilmelidir . Örneğin, İsveçli veya Norveç yapımı bir zemin sınıf 31’e sahip olabilir ve 10 yıl veya daha uzun bir süre evde kullanım için bir garantiyle donatılabilir ve aynı 31 sınıfı Polonya veya Fransız üretiminin yalnızca 5 yıl garantilidir.

Laminat zeminlerin tüm avantajları ile, bazı tiplerde laminatın nem direncinden yoksun olduğunu bilmeniz gerekir . Bununla birlikte, uygulama, yüksek sınıf laminatın (31, 32, 33 ve hatta 23) , dikkat çekici sonuçlar olmadan birkaç saat boyunca su ile temasa dayanabileceğini göstermektedir.. Satın alırken, her zaman bir koruyucu tabakanın bir zemine sahip olmasını tavsiye etmelisiniz, çünkü eğer bir ortalama kalite tabanına sahipseniz, suyla uzun süreli temastan kaçınabileceğini unutmayın. Bazı tip laminatlar sadece özel yollarla ıslak temizlik gerektirir! Ana gereklilik su dökülmesini önlemek ve herhangi bir su birikintisi (evcil hayvan sahiplerine dikkat) hemen yerden kaldırılmalıdır.

Lamine zeminler

Lamine zeminler ahşaptan avantajlıdır – lamine zemin üretiminde kullanılan hammaddelerin büyük bir kısmı geri dönüştürülmüş ahşaptır. Dekoratif desen ve dayanıklılığın en geniş paleti, herhangi bir odada lamine zeminler kullanmanıza izin verir. Laminat parke, hijyenik, dayanıklı, kolay temizlenebilir: Vakumlama, zaman zaman hafif nemli bir bezle silme, zemini yıllarca güzel tutacaktır.

Eklemlerdeki özel bir kilit sayesinde, lamine paneller birbirine sıkıca çekilir ve boşluk oluşturmadan sabitlenir. Laminatlı zeminlerin iyileştirilmesi ve verniklenmesi gerekmez; topuklardan, inatçı lekelerden, yanmayan sigaralardan ve tükenmişlikten korkmazlar. Laminat nemi emmez, çözgülemez, kimyasallara dayanıklıdır. Mükemmel bir yalıtıcı, büyük ısı tutmadır.

Bugün, en son teknoloji doğal parkenin güzelliğini lamine zeminlere aktarabiliyor. Onlar aynı zarif ve dayanıklıdır, geniş bir renk paleti ve ahşap yapı, rahatlık ve sıcaklık hissi yaratmanızı sağlar. Laminat parke, konutlarda, ofislerde ve düşük ve orta manevra kabiliyetli odalarda zemin döşemek için kullanılır. Lamine zeminler yüksek yoğunlukta lif levhadan (HDF – yüksek yoğunluklu lif levha) yapılmıştır, altında sertlik veren bir polimer tabakası vardır ve üstüne çeşitli ahşap türlerinden bir desenli baskılı bir dekoratif tabaka uygulanır. Bu tabaka aşınmaya dayanıklı melamin kaplama ile korunmaktadır. Bu parkenin hizmet ömrü, sınıfa ve üreticiye bağlı olarak 5 ila 25 yıl arasında değişmektedir.

Lamine zeminler, tutkal ve tutkalı

Lamine yapıştırıcı döşeme, malzeme maliyetinden tasarruf sağlayarak sonuçları elde etmenin harika bir yoludur. Tutkalsız yöntem, kendi kendine döşeme de dahil olmak üzere hızlı kurulum sağlar ve kurulumdan hemen sonra kullanın.

Lamine zeminler ve avantajları

Şimdi lamine zeminler her yerde bulunabilir: ofisler, mağazalar, havaalanları, kafeler. Ve tabii ki bu ev için ortak bir döşeme türüdür. Her şeyden önce, laminatın maliyetini baştan çıkarır. Bu, parke maliyetinden daha büyük bir miktar büyüklük ve daha sağlam bir ahşaptır ve görünüş hiçbir şekilde doğal ahşaptan daha az değildir. Renk paleti neredeyse sınırsızdır, ayrıca laminat döşemenin dokusu da olabilir.

Lamine parke ev ve ofis için mükemmel bir seçim: yüksek kaliteli (saygın üreticilerin laminat satın!) Ve ekonomik!

Ofis Laminat – özellikle dayanıklı

ofis lamine

ofis lamine

Endüstriyel binalar için laminat – bu mümkün mü? Evet, bu mümkün. Piyasada kendini kanıtlamış olan laminat parke üreticileri, ofislerde, kafelerde ve restoranlarda, mağazalarda, depolarda vb. Kullanılabilen ekstra güçlü lamine parkelerin koleksiyonlarını sunmaktadır . endüstriyel binalar.

Laminat serileri standarttan daha pahalıdır. Kural olarak, maksimum aşınma direncine (33) sahiptir ve bu nedenle yüksek trafiğe sahip odalarda kullanılabilir.

ofis lamine

ofis lamine

Ofiste laminat (kafe, dükkan, kuaför, vb.) Hem çalışanlar için estetik bir zevktir (ziyaretçiler), hem de bu döşemenin döşenmesinde tasarruf ve bakım kolaylığı sağlar.

Egger laminat üreticileri, 33 aşınma sınıfının lamine parke seçenekleri sunmaktadır. Hayatın güzel tarafının tadını çıkarmak güzel! Özel anlar özel bir atmosferi hak ediyor. Hayatı sonuna kadar yaşamak ve hayattan zevk almak, her birimizin hak ettiği şeydir. Egger’den Laminat 33 sınıfı hem ev hem de ofis için idealdir.

Laminat döşeme

Laminat substratın altındaki bazın hazırlanması

Sunta veya sunta, linolyum, tahta döşeme, vb. Laminat için temel olarak uygundur. Yüzey mükemmel düz ve sağlam olmalı, çalışmaya başlamadan önce tüm düzensizlikler (2 mm’den 2 m’den fazla) çıkarılmalıdır. Düz olmayan yüzeyler için kendinden yayılan karışımları veya özel tesviye plakalarını kullanmak gerekir. (Gerekçeleri hazırlama makalelerine bakın).

Laminat döşemeden önce , sönümleme işlevlerini yerine getiren ve küçük düzensizlikleri gizlemenize izin veren bir gürültü emici alt tabakanın kurulması zorunludur . Alt tabaka için birkaç seçenek vardır: polietilen köpük, mantar, laminat üreticileri tarafından sunulan özel (sözde profesyonel) alt tabakalar (bkz. Egger, sitedeki Hızlı Adım katalogları).

Laminatın çimento zeminine ya da seramik karoların zeminine yerleştirilmesinden önce, buhar-nem geçirmez bir tabaka konulmalıdır . Ve sonra sadece ses geçirmez bir substrat ve daha sonra laminat yerleştirin.

Laminat, ısıtılmış zeminin üzerine serilirse, aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır: ısıtma sistemi ve siyah zemin arasında en az 30 mm’lik bir boşluk bırakın; kapağı döşemeye başlamadan üç hafta önce ısıtma sistemini açın ve döşemeden önce kapatın; fazla nemi çıkarmak için odayı havalandırdığınızdan emin olun; Laminat parke döşemeye başlamadan önce (48 saat), ısıtma sistemi kapatılmalıdır; “Sıcak” döşemenin çalışması sırasında zemin yüzeyinin sıcaklığı 25-28 ° C’yi aşmamalıdır (lamine kaplamaya bağlı olarak).