Yazılar

Duvar Kağıdı Niçin Tercih Edilmedir?

 • Duvar dekorasyonunda zengin desen ve renk seçimine sahiptir.
 • Ev ve işyerlerinizin dekorasyonunda en ekonomik seçenektir.
 • Ses ve ısı yalıtımı özelliği vardır.
 • Örtücü özelliği sayesinde duvarda oluşan çatlakları gizler.
 • Uygulaması kolay ve zahmetsizdir.
 • Uygulamada çevreyi kirletmez.
 • Hazır üretilmiş bir malzeme olması nedeniyle kimyasal hiçbir salgısı yoktur.
 • Yapıştırmada kullanılan tutkal ile aynı özelliktedir.
 • Kullanım süreci uzundur. Tozu alınarak ve silinerek bu süre daha da uzatılabilir.
 • Duvarı basit darbelerden koruyarak hoş görünmeyen zedelenmeleri engeller.
 • Kurallarına göre uygun zemine uygulanmış kaliteli bir duvar kağıdının rahatlığını
 • Hoş görünümünü bir başka malzemeyle kıyaslamak mümkün değildir.

Duvar Kağıdı Hakkında Olumsuz Görüşler

duvar kağıdı

duvar kağıdı

70′li yılların sonlarında ülkemizde kullanımı yayılan duvar kağıtlarının 90′lı yıllara gelmeden hızı kesilmiş, kullanımı minimuma inmiştir. Genelde yerli üreticilerin piyasaya sürdüğü ve çok kişinin bilmediği duvar kağıdı için modası geçti demek bazı üretim malzemelerinin sadece bir kesime hitap edebileceğini düşünmektir. o günlerde kullanımın azalmasının altında yatan neden bu tür söylemler değildir.

Asıl nedenleri ise şöyle sıralayabiliriz:

Yapıştırmaya hazır olmayan zeminler ve zemin hazırlamada bilinçsiz uygulamalar.
Pürüzlü zeminlere uygun üretim ve zorunlu üst üste bindirerek yapıştırma sonucunda ek yerlerinin belli olması.

Abartılı dayanma süreleri üzerinden yanlış bilgilendirmeler.
Yanlış silme veya hiç silmeden kullanma.
Tecrübesizce uygulamalar sonucu kısa sürede kabarmalar.
Kabaran kısımların tamirinin yapılmaması ve bu kısımlara böceklerin yuvalanması  yüzünden ortaya çıkan duvar kağıdı böcek yapar söylentisi.
Farklı nedenlerle kısa sürede genel görünümün bozulması ve bundan dolayı kullanacak olanlar için duvar kağıdının kötü örnek olması.
Kabarma korkusuyla duvar kağıdı tutkalının içine ağaç tutkalı benzeri yapıştırıcılar karıştırıp sökülmesini zorlaştırmak ya da sökmeye çalışırken sağlam zeminleri bozmak.
Duvar kağıdı ustası ile ilgili konuları satıcıların belirlemesi.
Ustaların iş bulamama kaygısıyla, müşteriyi yanlış yönlendiren satıcılar ve taşeron firmalar karşısında sessiz kalmaları.

Unutmayın!

Duvar kağıdı uygulandıktan sonra uzun süre kullanılacak bir üründür. Satıcıların, ustaların ve kullanıcıların bu konuda titiz davranması gerekir. Geçmişte yaşanmış olaylar günümüz için aydınlatıcı olmalıdır. Bilinçli tüketiciler ne kadar çoğalırsa, dürüst esnaf sayısı ve bu konudaki ustalıkları, bilgileri ve becerileri o oranda artacaktır.

duvar kağıdı 2

duvar kağıdı 2

Silinebilir Duvar Kağıtları

Ev ve Tüm kullanım alanlarında kullanılmaktadır. Ürün taban altı namlu unlu olanı ve kağıt tabanlı üst tabakası tekstil kaplamalı, silinebilir özelliklidir. Bakteri oluşturmaz. Küf yapmaz. Isıya karşı dayanıklılık sağlar. Isıya fayda sağlar. Terleme yapmaz, nefes alma özelliğindedir, yangına karşı dayanıklılık sağlar. Silinmesi kolay nemli deterjanlı ılık su ile silinir. Rahatlıkta kullanılmakta olan üründür. Zengin görünümler sağlar.

Sadelik ve kabartma desen arıyorsanız, boyanabilir duvar kağıtları sizin için. Boyanabilir diyoruz ama sakın boyamadan da kullanabileceğinizi düşünmeyin. Çünki bu kağıtları mutlaka boyamanız gerekecek.

Bu duvar kağıtları ile duvarınızı istediğiniz tonda ve renkte boyayacaksınız. İşiniz bittiğinde, kabartmalı desenleri olan çok güzel duvarlarınız olacak.

Silinebilir Duvar Kağıtları

Silinebilir Duvar Kağıtları

 

Boyalanabilir Duvar Kağıdı

Farklı çeşitleri arasından seçeceğiniz desendeki boyanan kağıt, ilk önce normal duvar kağıdınından farksız olarak duvarınıza kaplanacak ve kuruması beklenecek. Kuruma tamamlandıktan sonra duvarınızda beyaz renkte kabartmalı desenleri göreceksiniz. Şimdi sıra boyamada. İstediğiniz tür ve renkteki boyayı temin ettikten sonra duvar kağıdınızın üzerini özgürce boyayabilirsiniz.

Boyalanabilir Duvar Kağıdı

Boyalanabilir Duvar Kağıdı

Bu işlemi, defalarca tekrarlayabileceksiniz. Duvar renginden sıkıldıkça ve kirlendikçe boyayabilirsiniz.

Duvar kağıtlarında, kumaş, granit dokulular, çizgi film kahramanları, çiçek motifliler ve manzara görüntülü olanlar bile var. Duvar kağıtları, suda bozulmayan özelliği sayesinde sadece odalarda değil mutfak, banyo ve tuvaletler gibi mekanlarda bile kullanılabiliyor. Banyolarda genellikle okyanus dalgaları tercih ediliyor.

Yıkanabilir ve silinebilir olması

Yıkanabilir ve silinebilir özellikteki duvar kağıtlarında desen ve renk seçeneğindeki çokluk, ”boya mı? duvar kağıdı mı?” tercihi arasında kalanların işini kolaylaştırıyor. Adana’da duvar kağıdı sektöründe ithal markalarla hizmet veren Begüm Perde Satış Müdürü Hüseyin Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, boya karşısındaki tek dezavantajın fiyatı olduğunu, ancak uzun yıllar kullanım dikkate alındığında duvar kağıdını tercih edenlerin daha karlı çıktıklarını ifade etti.

Kaya, boyaların birkaç yılda yenilenmesi gerektiğini, ancak, duvar kağıtlarının 10 yıl garantiyle satıldığını, su ve leke tutmadığını, rahatça silinip yıkanabildiğini belirterek, ”Duvar kağıdını 15-20 yıl rahatlıkla kullanabilenler var. Önümüzdeki birkaç yılda duvar kağıdı sektörünün daha da büyüyeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Duvar kağıtlarını şimdilik ekonomik durumu ortanın üzerinde olanların tercih ettiğini, ancak, halkın alım gücünün artmasıyla rağbetin daha da yoğunlaşacağına inandığını vurgulayan Kaya, şunları söyledi; “bu tür duvar kağıtlarında desen ve renk seçeneğiniz sonsuz.

Duvar kağıdı kesimi: 

Duvar kağıdı kesiminde dikkat edeceğiniz tek husus kağıt uzunluğunun duvar uzunluk ölçüsünden 5-10 cm uzun olarak kesilmesidir. Bu şekilde daha sonra fazlalıkları kesebilir ve doğru istenilen ölçüde kağıda sahip olursunuz.

Yapıştırıcı: Doğru yapıştırıcı için mutlaka üreticinin tavsiyesine uyunuz.

Yapıştırıcı uygulaması: 

Kesilmiş duvar kağıtları masa veya yerde üst üste dizilmelidir. Daha sonra yapıştırıcı fırça yardımıyla soldan sağa ve ortalara doğru yumuşak fırça darbeleriyle yapıştırıcı iyice kağıda yedirilmelidir. Daha sonra kağıdın her tarafına yapıştırıcı uygulandığından emin olunuz.

Katlama: 

Duvar kağıdınızı yapıştırıcı sürdükten sonra iç yüzeyler birbirine bakacak şekilde sol ve sağ taraftan ortaya katlayınız. Bu şekilde duvar kağıdınızı duvara yapıştırana kadar bir süre bekletiniz. Genellikle 1 duvara yetecek kadar kağıdı bu şekilde hazırlamalısınız.

Duvara yapıştırma: 

Duvar kağıdı duvara yapıştırılırken genelde kural aydınlık kısımdan karanlık kısımlara doğrudur. Bunun anlamı önce pencereli duvarlardan başlayarak iç duvarlara doğru uygulama yapılmalıdır. Yine burada ilk yapıştırılacak kağıdın duvara tamamen dik doğrultuda uygulanması önemlidir. Bu açıyı tam olarak yakalamak için bir duvar terazisinden faydalanılabilir. Diğer duvar kağıtları bunu takip edeceğinden ilk duvar kağıdının yapıştırma uygulaması çok önemlidir.

Duvara uygulama: 

Yere 90 derece tamamen dik bir açıdan yerleştirdiğiniz duvar kağıdını daha sonra duvara iyice yapışmasını sağlayınız. Bunun için kağıdın cinsine göre duvar kağıdı spatulası veya duvar kağıdı fırçası ile kağıda bastırarak yaymak suretiyle duvar kağıdının duvara iyice yapışmasını sağlayınız.

Duvar kağıdının kuruması: 

Duvar kağıdı uygulamasında ani kurumalara engel olunması açısından ortamdaki pencere ve kapıların kapalı olması gerekmektedir. Diğer bir deyişle duvar kağıdının ani kurumasına engel olunmalıdır. Aksi halde duvar kağıdının ek yerlerinde çekmelerden dolayı (ani kuruma sebebiyle) açılmalar olabilir.

Duvar kağıdı ıslak bezle silinebilir mi?

Duvar kağınızın üzerinde yazan talimatlara göre duvar kağıdınızı silebilir hatta bazı ürünleri hem silebilir hemde fırça yardımıyla veya sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz. Bunun için Duvar kağınızın üzerindeki standart sembollere ve talimatlara bakmanızı tavsiye ederiz.

Plastik boya üzerine duvar kağıdı kaplatabilir miyim?

Eski plastik boya ve akrilik su bazlı boyalar duvarla zayıf bir tutunma sağladıkları için bu tip boyaların mümkünse kazınması veya başka bir kaplama malzemesiyle üzerlerinin kaplanması tavsiye olunur.

Saten boya üzerine duvar kağıdı uygulaması yaptırabilir miyiz?

 

Saten boya üzerine duvar kağıdı uygulaması yaptırabilirsiniz fakat duvarın hava sirkilasyonu açısından saten boya üzerindeki örtücü tabakayı kabaca zımparalamanız tavsiye olunur.

Duvar kağıdının kullanım ömrü ne kadardır?

Duvar kağıtları ürün cinslerine göre yaklaşık olarak 10 yıl bazı ürünlerde 15 yıl solmama ve renk garantilidir.

Ne kadar duvar kağıdı ihtiyacım olduğunu nasıl bulurum?

Öncelikle duvarlarınızın veya odalarınızın toplam alan olarak m2 cinsinden ölçüsünü bilmeniz gerekir. Bunun için duvarlarınızı en ve boy olarak ölçün ve birbiriyle çarpın çıkan ölçü m2 cinsinden toplam ölçünüzdür 1 Adet standart rulo duvar kağıdı yaklaşık olarak 5 m2 alan kaplar buna göre çıkan toplam m2 ölçünüzü 5 m2 ye böldüğünüzde ihtiyacınız olan rulo adeti sonuçlanmış olacaktır.