Damperli kamyonlar

Damperli kamyonlar ve vücut şekilleri. Damperli kamyon çeşitleri.

Bugün, dökme malzemelerin taşınması için damperli kamyonlar ekonominin birçok sektöründe talep görmektedir. Çiftçiler hafif hacimli mahsulleri, inşaatçılar – kum, çimento ve diğer inşaat karışımları, kamu hizmetleri – büyük molozları çıkarır ve bu tür ekipmanları kullanarak ağaç dallarını keser.

Damperli kamyon nasıldır?

Damper gövdesi, içindekileri boşaltmak için bir hidrolik silindir vasıtasıyla yatırılabilir. Gövde şasi çerçevesine sağlam bir şekilde monte edildiğinde piyasada seçenekler olmasına rağmen ve mekanizma boşaltma için tüm kamyonu bir kerede eğmelidir (zorunlu burgu veya eğimli boşaltma olarak adlandırılır).

Damperli kamyon: özellikler, göstergeler, parametreler

Şu anda piyasada aşağıdaki damperli kamyon türleri talep görmektedir:

  • kariyer (römorkların taşınması için uyarlanmamıştır)

 

  • yol (bu aynı zamanda bir damper gövdesine sahip bir ana kamyonu ve bir çekme çubuğu ile bağlanan bir damperli römorku içerebilen tarım karayolu trenlerini de içerir)

 

  • yeraltı işleri için.

 

Taşınan malların ağırlığına bağlı olarak, şunlar vardır:

  • Küçük (2 tona kadar taşıma kapasitesi)

 

  • Orta (2 ila 10 ton arası)

 

  • Ağır (10 ila 30 ton arası)

 

  • Süper ağır (30 tondan fazla).

 

damperli kamyon

Boşaltma yönü

Boşaltma yönüne bağlı olarak, boşaltmalı damperli kamyonlar ayırt edilir:

  • Yanal (sağ ve/veya sol). Yanal boşaltma, böyle bir gövdede kolay yükleme için katlanır kenarların olacağı anlamına gelir. Aslında, boşaltma için yükseltilmiş bir gövdesi olmayan böyle bir araç, standart bir düz platformlu kamyonla aynıdır.

 

  • geri. Böyle bir yük, büyük inşaat ve madencilik damperli kamyonlar için tipiktir – “ağır kamyonlar” (10 ton ve daha fazla mal taşımak için tasarlanmış modeller).

 

  • 3 taraflı. Böyle evrensel bir model tarım sektöründe talep görmektedir. Burada, asansörün tipine bağlı olarak üç yönlü boşaltma tipi, yükleme yerine mümkün olduğunca yakın, dikkatli, kayıpsız, yüklemeden, taşımadan ve değerli tahıl mahsulünü boşaltmadan sürmenize izin verir. Uzatma panoları, vücudun hacmini artırarak, bir “yürüteç” içinde en az iki kat daha fazla taşınmasına izin verir.

 

damperli kamyon

vücut şekli

Şu anda, ana vücut biçimleri şunlardır:

  1. dikdörtgen. Bu vücut şekli, tüm kullanışlı iç organlarınızı kullanmanızı sağlar.vehacim, ancak dikdörtgen bir tasarım, derzlerde ve köşelerde zayıf bir şekilde temizlenebilir. Uluslararası sembolizmde, bu tür bedenler ST (başına. İngilizceden. – Meydan tip). Yararlı olanlardan en iyi şekilde yararlanmanın yanı sıraVücudun içinde çıkarılması, bu tür modeller, böyle bir arabanın maksimum stabilitesini gösteren en düşük ağırlık merkezine sahiptir.

 

  1. Yarım elips. Bu tür gövdeler, beton mikser kamyonlarının yokluğunda, harçları ve betonu taşımak için bile kullanılabilir (mikser almak artık bir sorun olmadığı için bu neredeyse yapılmamasına rağmen). Bu tür gövdelerde köşeler yoktur ve bu nedenle – gövdenin içeriği birikmez ve bu nedenle gövde kolayca kendi kendini temizler. Yarı eliptik gövde çok yüksek bir ağırlık merkezine ve küçük bir faydalı hacme sahiptir – bu faktörler, talep eksikliği nedeniyle bu formun artık üretilmemesini sağlamaya hizmet etmiştir.

 

  1. çukur. Damper gövdesi tasarımcıları, bir gövde tasarlayarak dikdörtgen gövde ile yarı elips arasında bir “altın ortalama” bulmaya karar verdiler. yarım daire HP (başına. İngilizceden. yarımborukelimenin tam anlamıyla “yarım boru”). Dik açıların olmaması, eğimli duvarlar, daha rasyonel olarak kullanılan kullanışlı bir iç hacim, kendi kendini temizlemede problem olmaması – bunlar bu vücut şeklinin ana avantajlarıdır.

 

  1. kepçe.

 

  1. Kepçe. Kepçe şekli, platformun yükseltilmiş arka kısmındaki kovadan farklıdır. Böyle bir model, ancak bagaj kapağı olmadan, taş ocaklarında kullanılan damperli kamyonlar için tipiktir. Bu tür ekipmanların taş ocaklarında kullanımının özellikleri, “kepçe” tasarımının bu tür eksikliklerine gözlerinizi kapatmanıza izin verecek şekildedir, örneğin:

 

  • irrasyonel hacim kullanımı

 

  • 80 dereceye kadar geniş eğim açısı, kova gövdesi ise 60 dereceye kadar eğilebilir

 

  • büyük darbe yüklerine ve keskin kaya, moloz ve taş kenarlarıyla sürekli temasa dayanacak şekilde kalın duvarlı çelikten oluşturulan hantal tasarım nedeniyle çok fazla ağırlık.

 

Damperli kamyon - Ukrayna'da özel ekipman

Bursa’da bir damperli kamyon nereden alınır?

Ukrayna'da damperli kamyonDamper gövdesi 2, 3 dingilli ve çok dingilli kamyon şasisi veya treyler üzerine kuruludur, ayrıca damperli kamyonlar, damperli treylerler ve yarı römorklar, kamyon üretimi için fabrikalardan bitmiş ürün olarak temin edilebilir ve orada müşterinin istediği şekilde, yükseklikte ve boşaltma yönteminde bir gövde yapma seçeneğidir.

Özel Ekipman Fabrikası Tekhkomplekt, 5,35 ila 10 metreküp hacimli 4 ton kargo taşımak üzere tasarlanmış, orta boy 2 dingilli damperli kamyonlar ve üç yönlü boşaltmalı dikdörtgen gövdeli damperli römorkların üretiminde uzmanlaşmıştır. Tekhkomplekt’in gövdeleri isteğe bağlı olarak çıkarılabilir uzatma panoları ve bir tente ile donatılmıştır. Temel araç olarak, brüt ağırlığı 7 ila 10 ton arasında olan 2 dingilli kamyon şasi modelleri kullanılır (kamyon otomobil markaları IVECO, MAZ, GAZ, KAMAZ, vb.). Ekipmanı arazide kullanmayı planlıyorsanız, temel şasi olarak dört tekerlekten çekişli araçlar kullanılır. Gövdeler ve kaldırma mekanizması braketlerle sabitlenmiştir. Techkomplekt, aşağıdaki unsurlardan oluşan bir kaldırma mekanizması olarak hidrolik asansörleri kullanır:

  • bir transfer kutusu veya bir elektrik motoru tarafından tahrik edilen hidrolik pompa

 

  • distribütör

 

  • çok bölümlü hidrolik silindir.

 

Tekhkomplekt’ten üretilen modellerin fotoğrafları ve daha ayrıntılı özellikleri “Damperli kamyonlar” bölümünde ve “Galeri” bölümünde yer almaktadır. Üretim tesisinde sipariş üzerine, her şekil ve hacimde damperli kasa üretebilir ve uyumlu bir şase üzerine monte edebilirler.

VERİLEN KAMYONUN TANITIMI BURADADIR.

damperli kamyon

Alıcının talebi üzerine, kabine bitişik alandaki gövdeler aşağıdakilerle donatılmıştır:

  • dökme yükleri hareket sırasında hava koşullarına karşı koruyan dikey “önlük”

 

  • yükleme sırasında kabini dökme kargo girişinden koruyan yatay “önlük”.

 

Ayrıca kabin ile gövde arasına kurulan vinç-manipülatör tesisatlarının kurulması uygulaması yapılmıştır.

damperli kamyon