Damperli kamyon: türleri, özellikleri, cihazı

Kendi kendini boşaltan araçların amacı

Kendi kendine boşaltma sağlayan mekanizmalarla donatılmış arabalara damperli kamyon denir. Bu durumda, kargo hem şasiye (isteğe bağlı olarak bunker gövdesi) hem de dışına – römorklar ve yarı römorklar yerleştirilebilir. Yan açılıp yeterli eğim açısı sağlandığında içindekiler kendi ağırlıkları altında boşaltma yerine düşer. Kaldırma için, damperli kamyon cihazı çoğunlukla teleskopik olanlar da dahil olmak üzere hidrolik ünitelerin yanı sıra burgu tipi mekanikler içerir. Damperli kamyonların avantajı, bir scow, uzun boy veya 20 tonluk bir kamyonun aksine, bu tür ekipmanı boşaltmak için ek ellere gerek olmamasıdır.

Uygun boşaltma ilkesi, başlangıçta dökme fraksiyonların taşınması için uygulandı. Aynı zamanda, ikincisinin boyutu yalnızca makinenin taşıma kapasitesine ve gövdesinin hacmine bağlıdır. Bu nedenle, Kamaz tahıl ve / veya çakıl taşımak için en uygun şekilde uygunsa, daha güçlü ekipman hem kütle hem de boyut olarak devasa cevher yığınlarını başarıyla taşır. Damperli kamyon, çok amaçlı bir taşıma türüdür. Belirli bir görevi gerçekleştirmek için doğru araba modelini seçmeye değer. Dolayısıyla damperli kamyonların kapsamının genişliği, yani:

    • Barınma ve toplumsal hizmetler (karın, çöpün vb. kaldırılması);

 

    • tarım, örneğin gübrelerin teslimi veya hasat;

 

    • yol inşaatı dahil inşaat (kırma taş, çakıl, kum, vb.);

 

    • maden endüstrisi;

 

    • her seviyede lojistik altyapı.

Damperli kamyonun temel amacı, gevşek, gevşek veya küçük parça kargoların taşınmasıdır. Maden işletmelerinde damperli kamyonların kullanımını haklı çıkaran dökme olarak (cevher, cevher konsantreleri) taşınan kuru yükler olabilir. Toplu olarak taşınan mallar olabilir (tahıl, sa har, gübreler), bu sayede tarımda ulaşım sorunları çözülür. Otomatik boşaltmalı makineler yol hizmetinde uygulama bulmuştur: onların yardımıyla yollardan kar sürüklenmeleri kaldırılır ve kamu hizmetlerinde – çöp çöplüklere taşınır.

Damperli kamyonun temel amacı

Damperli kamyonun temel amacı